Inne

Prawo rodzinne – w czym pomoże kancelaria prawna?

Prawem rodzinnym określa się dziedzinę prawa, która jest bardzo szeroka i odnosi się ona do wielu spraw związanych z więzami rodzinnymi. Czym dokładnie jest prawo rodzinne? Kiedy konieczne będzie udanie się do prawnika posiadającego doświadczenie w tej dziedzinie? Jakie usługi może on wówczas zaoferować?

Co to jest prawo rodzinne?

W Polsce prawem rodzinnym nazywa się dział prawa cywilnego, który został poświęcony stosunkom prawnym obowiązującym w rodzinach. Odnosi się ono zarówno do kwestii niemajątkowych, jak i majątkowych.

Głównym dokumentem, w którym można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące obowiązującego w Polsce prawa rodzinnego, jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy, a także Kodeks cywilny oraz inne ustawy szczegółowe dotyczące tej kwestii.

Sprawy dotyczące prawa rodzinnego mogą być bardzo złożone i wymagające, dlatego też w takiej sytuacji konieczne jest często skonsultowanie się ze specjalistą w tej dziedzinie – prawnikiem. Najlepiej, aby była to kancelaria prawna, która zajmuje się tego typu sprawami od dawna, dlatego też może ona zaoferować swoim klientom fachowe wsparcie nawet w przypadku bardzo złożonych i wymagających kwestii.

Prawo rodzinne – w czym pomoże adwokat?

W ramach prawa rodzinnego kancelaria prawna może pomóc klientom w wielu kwestiach. Zaliczane są od nich między innymi poniższe:

Rozwód oraz separacja

Prawnik może wtedy pomóc klientowi w przejściu rozwodu oraz w orzeczeniu separacji w małżeństwie. Niektóre sprawy rozwodowe, na przykład z orzekaniem o winie jednego z małżonków, mogą być bardzo wymagające, dlatego też pomoc prawnika będzie tutaj wskazana, by można było osiągnąć zamierzony cel i uniknąć błędów.

Podział majątku

W skład prawa rodzinnego wchodzi również szeroko pojęty podział majątku, do którego może dojść między innymi na skutek rozwodu pomiędzy małżonkami posiadającymi wspólność majątkową czy też wtedy, gdy doszło do spadku i spadkobiercy otrzymali wspólny majątek od spadkodawcy.

Alimenty

Sprawy dotyczące alimentów mogą być bardzo trudne, ponieważ w tej sytuacji sąd musi samodzielnie osądzić, czy je przyznać i jaką mają mieć one wysokość. Właśnie dlatego sprawy dotyczące ustanowienia alimentów, ich zwiększenia czy obniżenia, bardzo często prowadzone są przy pomocy kancelarii prawnej, która specjalizuje się w tym właśnie zakresie, więc może ona kompleksowo pomoc zarówno osobie zobowiązanej do spłacania alimentów, jak i tej, która ma je otrzymywać.

Ustalenie kontaktów z dzieckiem

Na skutek rozwodu, gdy rodzice mieli dziecko albo dzieci, należy również przeprowadzić ustalenie kontaktów z dzieckiem. Wówczas może ono zostać z jednym z rodziców albo może być ustanowiona opieka naprzemienna. Takie sprawy także bywają trudne, więc asysta dobrego prawnika może być wtedy nieoceniona.

Sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej

Podobnie jest w przypadku spraw dotyczących władzy rodzicielskiej, a dokładnie jej uregulowania, pozbawienia, ograniczenia czy zawieszenia. Dzięki doświadczeniu dobrego prawnika może wtedy zakończyć daną sprawę szybciej.

Ustalenie ojcostwa

Do kancelarii prawnej posiadającej doświadczenie w prawie rodzinnym zgłaszają się również mężczyźni w celu ustalenia ojcostwa. Najczęściej sprawy te dotyczą sytuacji, gdy mężczyzna podejrzewa, że dziecko żony nie jest jego, dlatego też chciałby przeprowadzić w tym celu odpowiednie postępowanie.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w dziedzinie prawa rodzinnego w mieście Gliwice? Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tomczak Trochimiuk zapewnia klientom obsługę w tym właśnie zakresie – dokładna oferta jest dostępna pod adresem https://ktt-adwokat.pl/Prawo_rodzinne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *