Przemysł

Robotyzacja procesów przemysłowych – na czym polega i jakie niesie za sobą korzyści?

Nowoczesne systemy automatyki oraz robotyzacji dają firmom całkowicie nowe możliwości w prowadzeniu dotychczasowych prac. Na czym dokładnie polega robotyzacja w procesach przemysłowych? Jakie można uzyskać z nią korzyści?

Czym jest system robotyzacji procesów?

Coraz częściej firmy decydują się dzisiaj na inwestowanie w nowoczesne technologie obejmujące systemy robotyzacji procesów przemysłowych. Co dokładnie kryje się pod tym terminem?

Pojęcie jak systemy robotyzacji procesów odnosi się do nowoczesnych systemów wykorzystujących roboty przemysłowe. Roboty te są zautomatyzowanymi urządzeniami, które wykonują wcześniej zaprogramowaną pracę i nie wymagają one wtedy obsługi przez pracowników.

Różne rodzaje robotów przemysłowych oraz szerokie możliwości ich programowania powodują, że mogą być one używane w wielu obszarach przemysłu, między innymi podczas produkcji, kontroli, magazynowania, pakowania, transportu.

Dzięki systemom robotyzacji używanym w przemyśle można uzyskać wiele korzyści, co powoduje, że wiele firm decyduje się dzisiaj na taką inwestycję z myślą o przyszłości.

Rodzaje robotów przemysłowych

Robotyzacja procesów przemysłowych może być prowadzona z wykorzystaniem różnego rodzaju urządzeń. Jakie z nich wykorzystywane są najczęściej?

  • Zrobotyzowane i zautomatyzowane stanowiska pracy – są to stanowiska wyposażone w roboty przemysłowe oraz systemy automatyki, które mogą prowadzić czynności we własnym zakresie. Przykładowo mogą one służyć do obróbki skrawaniem, spawania, lutowania.
  • Pozycjonery, manipulatory – za ich pomocą można nadawać przedmiotom określoną pozycję, a także mogą je przemieszczać.
  • Urządzenia do automatyzacji procesów montażu – pozwalają na zautomatyzowanie czynności montażowych z gotowych elementów.
  • Urządzenia do automatyzacji procesów kontroli – dzięki tym urządzeniom możliwe jest przeprowadzenie automatycznej kontroli, na przykład jakości produktów.
  • Zautomatyzowane urządzenia specjalne – są one projektowane na indywidualne zamówienie, dzięki czemu pozwalają na wsparcie konkretnych czynności.

Robotyzacja procesów – jak ją wdrożyć?

Aktualnie systemy robotyzacji procesów przemysłowych są oferowane przez wiele firm, które oferują klientom kompleksową pomoc we wdrożeniu.

Wsparcie obejmuje wtedy wykonanie projektu systemu, dobór odpowiednich urządzeń przeznaczonych do automatyzacji i robotyzacji, ich montaż, a następnie programowanie. Firmy oferują również opiekę posprzedażową, między innymi w zakresie konserwacji, napraw.

Nowoczesne systemy robotyzacji procesów wraz z pełną obsługą zapewnia swoim klientom firma: www

Jakie korzyści mają systemy używane do robotyzacji w przemyśle?

Do najważniejszych korzyści wynikających z wdrożenia systemów zautomatyzowanych i zrobotyzowanych w przemyśle znajdują się:

  • Przyspieszenie dotychczas prowadzonych czynności – to dobry wybór, gdy firma chce przyjmować więcej zamówień,
  • Zredukowanie kosztów dotyczących pracy – jednoczesne zwiększenie zysków daje firmie nowe możliwości w rozwoju,
  • Podwyższenie jakości produktów – dzięki dokładnym procesom prowadzonym przez roboty przemysłowe oraz skrupulatnej kontroli,
  • Podniesienie poziomu bezpieczeństwa prac – są one zautomatyzowane, co redukuje ryzyko wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych.

Wobec tego robotyzacja procesów przemysłowych stanowi obecnie przyszłościowy wybór dla firm, które chcą postawić na efektywne i sprawne prowadzenie procesów oraz chcą dążyć do dalszego rozwoju. Dzięki wsparciu sprawdzonego wykonawcy systemów tego typu można osiągnąć sukces jeszcze łatwiej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *